تبلیغات
خدای جنگ - افسانه بال های ایکاروس

افسانه بال های ایکاروس

سه شنبه 6 مرداد 1388 07:49 ق.ظ

نویسنده : رضا محمدزاده
ارسال شده در: افسانه های یونان ،

بر اساس اسطوره های یونان باستان ، زمانی مخترع مشهوری می زیست که نامش دیدالوس بود. او همان کسی بود که هزار تویی وحشتناک برای مینوس ، پادشاه کرت ساخت. در داخل این هزارتو گاو ادم وحشتناکی زندگی می کرد که نیمی از آن انسان ونصف دیگرش گاوبود...البته این مضوع داستان دیگری است.

با اینکه دیدالوس در ساختن هزار تو کار فوق العاده ای انجام داده بود ، او به علتی مورد خشم شاه مینوس قرار گرفت. در نتیجه ، او و پسرش ایکاروس قرار در بالای کوهی مرتفع در کرت ، که به نظر از بالا تا پایین راهی در آن وجود نداشت ، زندانی شدند. اما مینوس فراموش کرده بود که دیدالوس مخترعی باهوش است ، و طولی نکشید او برای فرار از زندان شاه نقشه ای طرح ریزی کرد.

در ابتدا دیدالوس پرهای پرندگانی را که به همراه او در این زندان زندگی می کردند جمع کرد. بعد با استفاده از مـوم ذوب شده شمع ها پرها را به هم چسباند و 2 جفت بال ساخت. وقتی کار پدر و پسر تمام شد ، ان ها بال ها را به خود بستند. دیدالوس به پسرش گوشزد کرد:«ایکاروس ، هر کاری که   می کنی ، فقط موقع پرواز زیاد بالا نرو ، چون اگر زیاد بالا پرواز کنی ، موم بال هایت ذوب می شود.»

پدر و پسر با هم از پنجره زندان بیرون پریدند و پرواز کردند. آن ها بر فراز کوه های کرت اوج گرفتند ، و طولی نکشید بر فراز دریا رسیدند و به سوی شهر سیسل پرواز کردند.

ایکاروس از پرواز بسیار لذت می برد. او شروع به خودنمایی و شیرین کاری های آکروباتیک و پرواز وارونه کرد. پس مدّتی خوست ببیند تا چه ارتفاعی می تواند بالا برود. او هشدار پدر را فراموش کرد و بالاتر و بالاتر رفت ، تا آن که در برابر نور فروزان خورشید نقطه ای بیش نبود.

درست همان طور که پرش به او گوشزد کرده بود حرارت خورشید موم بال هایش را ذوب کرد. پرها یکی یکی از هم جدا می شدند و می افتادند. دیگر خیلی دیر شده بود که ایکاروس به اشـتباهش پی برد ، زیرا مدّتی بود که پرها از هم جدا شده بودند.

در اندک زمانی بال های ایکاروس ناپدید شد. او با سر به داخل دریا سقوط کرد و غرق شد.

امواج جسد او را به ساحل یونان که امروزه به یاد او ایکاریا نامیده می شود ، آورد.

دیدالوس به سیسل پرواز کرد و به اختراعات خود ادامه داد و سال های بسیار در آن شهر زندگی کرد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -